Bizi Arayın
0 533 304 10 84
Whatsapp
Mesaj Gönder
 Telefon: 0 (242) 346 16 76   Email: doktormuhammetozturk@gmail.com

ADET BOZUKLUKLARI


DÜZENSIZ ADET KANAMASI

               Rahim iç tabakasi, her ay yumurtlamayi takiben olusabilecek bir gebelige hazirlik olarak gelisip kalinlasir. Ancak gebelik olusmazsa adet döneminin sonunda hormonal degisikliklere bagli olarak bozulma süreci baslar ve bu tabaka adet kanamasi ile atilir. Bu döngü gebelik olusmadigi ve düzenli yumurtlama oldugu sürece her ay devam eder. Menapozla beraber yumurtlama olmadigi için hormonal döngünün yokolmasi sonucu artik rahim iç tabakasinin her ay olusan yeniden gelisimi de sonlanir ve adet görülmez.

               Düzensiz kanama, normal adet dönemi disinda kanama olmasi, adet kanamasinin 7 günden daha uzun sürmesi, adet kanamasi miktarinin normalden daha fazla asiri olmasi olarak tanimlanabilir. Farkli yas gruplarinda farkli nedenlerle ortaya çikabilir.

ERGENLIK ÖNCESI KANAMA

               Ergenlik öncesi dönemde olusan kanamalar genellikle jinekolojik bir problemden kaynaklanmazlar. Siklikla çarpma, düsme, kaza gibi nedenlerle kanama görülebilir. Yabanci cisimlere bagli olabilir. Enfeksiyon, allerji ve idrar yolu enfeksiyonlari gözönünde bulundurulmalidir. Adet kanamasinin erken baslamasi da bir neden olabilir.

ERGENLIK DÖNEMI DÜZENSIZ KANAMALARI

              Ilk adet görüldükten sonra, 2-3 yil kadar süre içinde adetler genellikle düzensiz seyredebilir. Bu durum yumurtlama döngüsünün henüz tam düzene girmemis olmasinin bir sonucudur. Bu dönemde olusan uzun süreli ve asiri kanamalar juvenil kanama olarakta adlandirilir. Kontrol altina alinmazsa ciddi boyutlara ulasabilir. Uzamis kanamalarda mutlaka doktora basvurulmalidir.

YETISKINLERDE OLUSAN DÜZENSIZ KANAMALAR

  • Yumurtlamanin çesitli nedenlerle düzensiz olmasi beraberinde adet dozukluklarina yolaçar.
  • Farkedilmeyen erken dönem gebeliklerde olusan kanamalar, çogu kez adet düzensizlikleri ile karisir.
  • Myomlar ve rahim kökenli kitleler nedeniyle adetler bozulabilir.
  • Rahim içinde veya rahim agzinda olusan polipler, ara kanamasi tarzinda veya iliski sonrasi kanamalara yolaçarlar.
  • Rahim agzi yaralari özellikle iliski sonrasi kanamalar olusturur.
  • Rahim agzi kanseri ve Rahim iç tabakasi kanseri her zaman bir kanama nedeni olabilir.
  • Kadin genital organlari ile ilgili olmayan, bazi sistemik hastaliklarda vajinal kanama ve adet bozukluklari seklinde belirti verebilir.
  • Menapoz öncesi dönem veya Klimakterik dönem denilen evre vajinal kanamalarin ve adet bozukluklarinin en sik görüldügü dönemdir. Bu dönemde gerek yumurtlama düzeninin kaybolmaya baslamasi, gerekse pek çok genital kanserin görülme sikliginin artmasi düzensiz ve asiri kanamalarla kendini gösterir.

MENAPOZ SONRASI KANAMALAR

         Menapoz da olusan hertürlü kanama, altinda ciddi bir problemin göstergesi olabilir. Mutlaka titizlikle degerlendirilmeli ve doku örneklemesi yapilarak kesin nedeni saptanmalidir. Menapozda olusan kanamalarin altindan kötü huylu hastaliklarin bulunmasi olasiligi oldukça yüksektir.

RAHIM IÇINDEN PARÇA ALINMASI

          Lokal anestezi ile yapilabilen, hafif agrili bir islemdir. Istenirse genel anestezi uygulanabilir. Plastik kanüllerle örnek doku parçalari alinir.

          Her türlü düzensiz kanama problemi ciddiyetle degerlendirilmeli, gerekirse parça alinarak kesin nedeni saptanmali ve tedavisi saglanmalidir. Parça alinmadan yapilan ilaç tedavileri, bazen zemindeki esas problemi maskeleyebilir ve teshis ve tedavide gecikmelere neden olabilir.

           Daha fazla bilgi ve randevu için 0 533 3041084 ve 0 242 3461676 numarali telefonlari 7 GÜN 24 SAAT arayabilirsiniz.