Telefon: 0 (242) 346 16 76   Email: doktormuhammetozturk@gmail.com

KÜRTAJ


KÜRTAJ

 

                   Kürtaj rahim içinin temizlenmesi islemine verilen addir. Istege bagli veya tibbi zorunluluk nedeniyle gebelik sonlandirilmasinda, (bebek rahim içinde ölmüsse, bos gebeliklerde, düsükler sonrasi kalan parçalarin temizlenmesinde, problemli özürlü gebeliklerin sonlandirilmasinda) kullanilan bir yöntemdir. Gebelik tahliyesi disinda asiri vaginal kanama vb sorunlarda teshis ve tedavi amaciyla, sorunun neden kaynaklandigini anlamak veya kanamayi kesmek maksadiyla kullanilir.

                   Kürtaj islemi için çesitli yöntemler olmakla birlikte, günümüzde plastik kanüller ile vakum yöntemi kullanilarak islem daha kolay ve riskleri azaltilmis olarak uygulanabilmektedir.

                   Islem istenirse genel anestezi altinda uyutularak veya sadece rahim agzi uyusturularak lokal anestezi ile yapilabilir.

                   Önce rahim agzi kanüllerin geçebilecegi ölçüde genisletilir, takiben vakumla rahim içi bosaltilir. Islem süresi oldukça kisadir. Sadece 5-10 dakika sürer. Islemden sonra hasta 30 dakikalik bir istirahatin ardindan günlük hayatina dönebilir. Islem sonrasi kullanilmasi gereken ilaçlar ihmal edilmemelidir.

                    Istege bagli gebelik sonlandirmak amaciyla yapilan kürtajlar, ülkemizde 10 haftaya kadar yasal olarak yapilabilir. Ancak gebelik haftasi arttikça kürtajla ilgili risklerin arttigi unutulmamalidir.

                    Kürtaj islemi cerrahi bir girisim olmasi nedeniyle bazi riskler tasir. Islem sonrasi kanama, rahim delinmesi, enfeksiyon gelisimi, parça kalmasi , rahimde yapisiklik olmasi sayilabilir. Islemin tecrübeli ellerde, usulüne uygun olarak, sterilizasyon sartlarina riayet edilerek yapilmasi riskleri çok çok azaltir.

                    Klinigimizde her islem sonrasi tekrar ultrason muayenesi yapilarak bir problem olusmadigi mutlaka teyit edilmektedir.

               Daha fazla bilgi ve randevu için, lütfen 0 242 3461676 veya 0 533 3041084 numarali telefonu arayiniz.