Bizi Arayın
0 533 304 10 84
Whatsapp
Mesaj Gönder
 Telefon: 0 (242) 346 16 76   Email: doktormuhammetozturk@gmail.com

GEBELİK VE HİPOTİROİDİ


GEBELİK VE HiPOTİROiDi

 

                  Tiroid bezinin az çalışması gebelerde sık görülmemesine rağmen, oluştuğunda bebekle ilgili önemli sorunlara yol açabilmesi nedeniyle dikkat edilmesi gereken bir problemdir. Belirtileri çoğu zaman çok belirgin olmayabilir ve gebelikte oluşan bazı şikâyetlerle karışabilir. Aşırı kilo alma, uyuşukluk hali, soğuk havaya dayanıksızlık, uyku eğilimi, cilt kuruluğu, saçların kırılması gibi bulguları vardır.
 
 Hipotirodi olarak tanımlanan bu durum gebeliğinizde düşük riskinin artmasına, ilerleyen haftalarda tansiyon yüksekliği ile seyreden preeklampsi riskinin artmasına, gelişme geriliği, erken doğum riski gibi problemlerin daha sık görülmesine yol açabileceği gibi, en önemlisi bebekte zihinsel kapasite ile ilgili sınır sistemi bozukluklarına, zeka geriliğine yol açabilir. Özellikle ilk 3 ay bu açıdan çok önemlidir.
 
 İyot eksikliği nedeniyle oluşabildiği gibi, genetik eğilim sonucu ortaya çıkan bazı hastalıkların sonucu da olabilir.
 
 Tanısı için gebelik saptanır saptanmaz tiroid testleri yapılmalı ve problem varsa bir endokrin uzmanı ile dialog halinde tedavi düzenlenmeli, gerekli takipleri yapılmalıdır.
 
 Zamanında saptandığında tedavisi kolaydır ve hastalıkla ilgili riskler tamamen önlenebilir.
 
 Gebelik öncesinden hipotiroidi nedeniyle ilaç kullanan hastaların, gebelikle birlikte dozlarının ayarlanması gerekebilir. Sıklıkla daha yüksek doz alımı gerekir.
 
 Hipotiroidi nedeniyle ilaç kullanan gebelerin bilmesi gereken önemli bir noktada, gebelikte kullanılan demir ilaçları(kan ilaçları) ile tiroid ilaçlarının eş zamanlı alınmamasıdır. Demir, tiroid ilaçlarının emilimini azaltır
 

Daha fazla bilgi ve randevu için 0 533 3041084 ve 0 242 3461676 numaralı telefonları 7 GÜN 24 SAAT arayabilirsiniz.