Bizi Arayın
0 533 304 10 84
Whatsapp
Mesaj Gönder
 Telefon: 0 (242) 346 16 76   Email: doktormuhammetozturk@gmail.com

GEBELİĞE HAZIRLIK


GEBELİĞE HAZIRLIK
 
 
 
 Eğer hamile kalmayı planlamaya baslamışsanız gözden geçirmeniz gereken konular var. Öncelikle hamile kalmadan önce bir jinekolojik probleminiz olup olmadığının belirlenmesi için muayene olmalısınız. Bu muayenede vaginal enfeksiyonlar, myomlar, yumurtalık kistleri ve benzeri sorunlar kolaylıkla saptanabilir. Gebelikten önce bu muayene kapsamında smear testi mutlaka yapılmalı, rahim ağzı yaraları varsa yakılarak veya dondurularak tedavi edilmelidir.
 
 Korunmayı birakmışsaniz mutlaka folik asit preparatları almaya başlayın. Folik asit kullanımının gebelik öncesi başlanıp gebeliğin ilk üç ayında devamı nöral tüp defektleri açısından koruyucu etkisi vardır.

            Anne kan grubu,Hepatit markerları ve bazı enfeksiyon hastalıkları ile ilgili testler yapılmalıdır. Kızamıkçık bağışıklığı değerlendirilmelidir. Kızamıkçık gebelikte geçirildiği takdirde bebekte ciddi anomalilere yol açmaktadır. Aşı ile korunma mümkündür. Gebe kalmadan birkaç ay öncesinde yaptırılmalıdır.
 
 Fazla kilolarınız varsa, olabildiğince kurtulmaya çalışın. Gebeliğinizde sizi zorlayacaktır.
 
 Sigara ve alkol gibi alışkanlıklarınızı bırakın.
 
 Hamilelik istenildiğinde hemen oluşabilen bir durum değildir.Mart ayında hamile kalacağım diye bir planlama yapmayın, çünkü gerçekleşme olasılığı düşüktür.Hamileliği bu kadar kesin olarak planlayamazsınız. Eğer herhangi bir yumurtlama ve benzeri sorununuz yoksa, jinekolojik olarak tamamen saglıklıysanız ve eşinizde de herhangi bir sağlık sorunu yoksa, yeterli şıklık ve zamanda cinsel ilişki yaşıyorsanız, korunmayı bıraktığınız ilk ay hamile kalma olasılığınız yaklaşık % 20 dir. 12 ay sonunda bu olasılık ancak % 85 e ulaşır. Yani mantıklı olan korunmayı bıraktıktan sonra bir yıl içinde gebelik beklemelisiniz. Gebelik ilk aydan oluşabileceği gibi, 8. ayda da oluşabilir.Hemen hamile kalamıyorum diye moralinizi bozmayın.

             Eşiniz sigara ve alkol kullanıyorsa bıraksın. Slip tarzı sıkı iç çamaşırları giymesin. Bunlar sperm kalitesini bozar.
 
 Hamile kalmayı kolaylaştırmak için adetinizin ilk gününü 1. Gün kabul ederek adetin 12,14,16 ve 18. günlerinde ilişki olmasına dikkat edin.Bu şekilde yumurtlama gününüzde birkaç günlük sapmalar olsa da, bu günü kaçırmamış olursunuz.İlişkilerden hemen sonra banyo yapmayın. İlişki sonrası bir süre uzanın, hemen ayağa kalkmayın. Bunlar hamile kalmanızı kolaylaştırabilir.
 
 Özellikle adet döneminizin yumurtlamadan sonraki günlerine rastgelen son 14 gününde gerekli olmadıkça herhangi bir ilaç kullanmayın.
 
 Sürekli bir hastalığınız veya devamlı kullanmanız gereken ilaçlar varsa bunların gebeliğe etkileri konusunda doktorunuzla görüşün.
 
 Adet gününüzde gecikme olduğunda gebelik testi yaptırın. İdrarda yapılan testler çok erken günlerde sağlıklı sonuçlar vermeyebilir, ancak kan testleri 1 gün gecikmeyle kesin sonuç verir.Sonucunuz pozitifse doktorunuza başvurun.

Daha fazla bilgi ve randevu için   0 533 3041084 ve                      0 242 3461676 numaralı telefonları      7 GÜN 24 SAAT arayabilirsiniz.