Bize Ulaşın
0 533 304 10 84
 Telefon: 0 (242) 346 16 76   Email: doktormuhammetozturk@gmail.com

KÜRTAJ


KÜRTAJ

 

                 

                   Kürtaj rahim içinin temizlenmesi işlemine verilen addır. İsteğe bağlı veya tıbbi zorunluluk nedeniyle gebelik sonlandırılmasında, (bebek rahim içinde ölmüşse, boş gebeliklerde, düşükler sonrası kalan parçaların temizlenmesinde, problemli özürlü gebeliklerin sonlandırılmasında) kullanılan bir yöntemdir. Gebelik tahliyesi dışında aşırı vaginal kanama vb. sorunlarda teşhis ve tedavi amaciyla, sorunun neden kaynaklandıgını anlamak veya kanamayı kesmek maksadıyla kullanılır.

                   Kürtaj işlemi için çesitli yöntemler olmakla birlikte, günümüzde plastik kanüller ile vakum yöntemi kullanılarak işlem daha kolay ve riskleri azaltılmış olarak uygulanabilmektedir.

                   Kürtaj işlemi istenirse genel anestezi altında uyutularak veya sadece rahim ağzı uyuşturularak lokal anestezi ile yapılabilir.

                   Önce rahim ağzı kanüllerin geçebileceği ölçüde genişletilir, takiben vakumla rahim içi boşaltılır. İşlem süresi oldukça kısadır. Sadece 5-10 dakika sürer. Kürtaj işlemindenden sonra hasta 30 dakikalık bir istirahatin ardından günlük hayatına dönebilir. Kürtaj sonrası kullanılması gereken ilaçlar ihmal edilmemelidir.

                    İsteğe bağlı gebelik sonlandırmak amacıyla yapılan kürtajlar, ülkemizde 10 haftaya kadar yasal olarak yapılabilir. Ancak gebelik haftası arttıkça kürtajla ilgili risklerin arttığı unutulmamalıdır.

                    Kürtaj işlemi cerrahi bir girişim olması nedeniyle bazı riskler taşır. İşlem sonrası kanama, rahim delinmesi, enfeksiyon gelişimi, parça kalması, rahimde yapışıklık olması riskler arasında  sayılabilir. İşlemin tecrübeli ellerde, usulüne uygun olarak, sterilizasyon şartlarına uyularak yapılması riskleri çok çok azaltır.

                    Klinigimizde her kürtaj işlemi sonrası tekrar ultrason muayenesi yapılarak bir problem oluşmadığı mutlaka kontrol edilmektedir.

               Daha fazla bilgi ve randevu için, lütfen  0 533 3041084 numaralı telefonu  arayınız. 08:00-23:00 saatleri arasında arayabilirsiniz.